Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vyrobiť medovkové víno

1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:

Čaj z medovky už pil asi každý z nás. 

Upokojuje, privoláva spánok, prináša príjemné sny. 

Vedeli ste ale, že si z nej ľahko môžete vyrobiť aj liečivé víno?

 Recept na neho nájdete v našom článku.

1.jpg

Bylinka, ktorá nádherne vonia po citróne, je nielen chutná, ale má aj úžasné liečivé účinky. Pôsobí na nervovú sústavu a psychiku, odstraňuje stres, uvoľňuje kŕčovité stiahnutie spôsobené nervovým vypätím, upokojuje búšenie srdca, dýchacie a tráviace orgány, napomáha správnej činnosti srdca, znižuje krvný tlak, upravuje tep. Okrem toho priaznivo pôsobí na zažívanie, uvoľňuje kŕče žalúdka, zabraňuje nadúvaniu, pomáha pri nevoľnostiach v tehotenstve. Navyše dokáže utíšiť aj záchvaty kašľa.

Čaj z nej osladený lyžičkou medu je už po stáročia výborným uspávacím prostriedkom. Dokonale nahradí tabletky. A výhodou je, že ho môžu konzumovať aj deti, ktorým navyše chutí. Nedávno potom boli zistené a potvrdené aj jej protivírusové účinky, osvedčila sa v boji s oparmi.

Kto ju má na záhradke, vie, že nie je vôbec ťažké ju pestovať. V dobrých podmienkach sa medovka hojne rozrastá a vydrží štyri až päť rokov. Potrebuje len chránené slnečné miesto s priepustnou humóznou pôdou bohatou na živiny. Mala by však byť chránená pred vetrom. Nevyhnutnosťou je pravidelná zálievka. Zem by mala byť stále dostatočne vlhká, nesmie byť však premokrená.

Žať ju môžete od jari až do jesene. Ideálne v čase, keď je sucho, keď slnko príliš nepáli. Ráno sú listy pokryté rosou, nechajte to preto radšej na popoludnie, až uschnú. Zbiera sa list alebo celá vňať, a to najlepšie pred kvetom. Pri kvitnutí sa totiž obsah účinných silíc znižuje. Ak ju chcete sušiť, je potrebné to urobiť čo najrýchlejšie a v čo najnižšej vrstve. Má totiž tendenciu rýchlo sa zapariť a zhnednúť.

Z čerstvo zozbieraných listov si ale môžete vyrobiť vynikajúce medovkové víno a dopriať si každý večer pohárik tohto vychladeného liečivého nápoja pred spaním. Uvidíte, že všetok stres akoby odíde a vám sa bude oveľa lepšie a pokojnejšie zaspávať. A až príde jeseň a s ňou  sychravé počasie, môžete si z neho urobiť aj zdravý „svařák“. Len ho nezahrievajte na viac ako 40 ° C.

Medovka_shutterstock_53013556_large.jpg

Recept na medovkové víno

ingrediencie:

  • fľašu dobrého bieleho vína, ktoré máte radi
  • dve hrste čerstvo natrhaných listov medovky
  • uzatvárateľná sklenená alebo keramická nádoba

postup:

Lístky medovky dajte do nádoby a zalejte vínom tak, aby boli všetky dôkladne ponorené. Potom nádobu dobre uzavrite a postavte niekam na temné miesto, kde je bežná izbová teplota, a nechajte macerovať. Asi po týždni obsah sceďte, prelejte do fľaše a uložte do chladničky.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Odporúčané Mňamky Recepty:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.