Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Trené cesto

Chicken pot pie.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:

Chicken pot pie.jpg

Druhy treného cesta

Podľa pomeru hlavných prísad – vajec a tuku – sa trené cestá rozdeľujú na

  • Jednoduché, úsporné, lacné – cesto sa pripravuje z menšieho množstva tuku a vajec, tie sa nahrádzajú kypriacim práškom do pečiva. Namiesto vaječných žĺtkov sa pridáva viac bielkov.
  • Dobré – cestá so štandardným množstvom vajec a tuku, ktoré sa používajú na pečenie báboviek alebo bublaniny.
  • Jemné –  obsahujú väčšie množstvo tuku a vajec. Pečú sa z nich predovšetkým bábovky a tortové korpusy.
Eyj0exblijoibxvsdglqb3n0cyisimltywdlswqioiiznze3zmrkmwqxn2jjm2u4mjy5otu4ogflzwm3ndk4nv94lwltywdllxrlc3rvlxryzw5llwrldgfpbc1zahv0dgvyc3rvy2stmti1otk5m.jpg

Postup pri príprave treného cesta

Trené cestá sa pripravujú väčšinou z hladkej alebo polohrubej múky, do ktorej sa pridáva pre zjemnenie škrobová múčka.

Kypriaci prášok do pečiva sa pridáva do úsporných ciest, kde používame menšie množstvo vajec. Prášok vždy zmiešame s malým množstvom múky a do cesta ho s ňou primiešame až nakoniec, keď už cesto nebudeme trieť.

Maslo nikdy nepoužívame studené, malo by mať teplotu 22 až 24 ° C. Dobre sa napení, a tiež sa lepšie spracováva s cukrom a žĺtkami. Trieme ho vareškou do kašovitej hmoty. Dlhé trenie nie je nutné, oveľa viac záleží na intenzite, správnej teplote prísad a na ich postupnom pridávaní. Aby cesto bolo kypré, musíme k vyšľahaným vajíčkam a cukru rýchlo zapracovať múku. Cesto po pridaní múky už netrieme, pretože by sa lepilo.

Cestá môžeme v priebehu prípravy dochutiť rumom, citrónovou alebo pomarančovou šťavou aj nastrúhanou kôrou, instantnou rozpustenou kávou, kakaom, nastrúhanou čokoládou, vanilkovým cukrom, strúhaným kokosom, hrozienkami …

Jednoduché trené cesto

Tento typ cesta je vhodný aj na malé koláčiky.

suroviny

  • 100 gramov práškového cukru
  • 200 gramov masla
  • 1 vajce
  • 100 gramov hladkej múky
  • 100 gramov solamylu
  • 10 polievkových lyžíc mlieka
  • 100 gramov mletých mandlí

Namiesto mandlí môžeme použiť mleté ​​lieskové orechy, solamyl je možné nahradiť kypriacim práškom do pečiva

spracovanie cesta

V mise vymiešame cukor, maslo a vajíčko do peny. Múku zmiešame so solamylom a mletými mandľami, pridáme do misy k pene, prilejeme mlieko a vypracujeme cesto. Ak je cesto príliš tuhé, zriedime ho mliekom.

Hotové cesto v mise zakryjeme fóliou a dáme ho aspoň na 30 minút do chladu odpočinúť.

98115bc6ca57fe6fb4a0f17b9a3a5.jpg

Jemné trené cesto

Z tohto cesta sú vynikajúce bábovky a tortové korpusy.

suroviny

  • 170 gramov práškového cukru
  • 200 gramov masla
  • 4 vajcia
  • 250 gramov polohrubej múky
  • 1 balíček – 12 gramov – vanilkového cukru

spracovanie cesta

Vajíčka rozklepneme, oddelíme žĺtky od bielkov .. Zmäknuté maslo vymiešame v mise s dvoma tretinami práškového cukru a vanilkovým cukrom do peny. Potom postupne prišľaháme žĺtky a k zmesi primiešame dve tretiny polohrubej múky.

Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh, pridáme k nemu zvyšný práškový cukor aj múku a vmiešame ho do pripravenej zmesi. Cesto prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme ho v chlade aspoň pol hodiny odpočinúť.

615418 1.jpg

Plnenie treného cesta do foriem

Treným cestom sa plnia bábovkové a tortové formy , ale tiež formy aj menšie formičky rôznych tvarov.

Formy aj formičky vždy musíme dobre vymazať tukom a vysypať múkou, strúhankou alebo nastrúhanými orieškami. Veľmi dobre sa musia vymazať predovšetkým rôzne ryhované a profilované formy . Ak nanášame  štetcom rozohriaty tuk, musíme ho nechať vychladnúť a až potom formy vysypať.

Formy plníme maximálne do dvoch tretín. Cesto kyprené bielkovým snehom alebo práškom do pečiva pri pečení pomerne veľmi zväčší svoj objem a mohlo by z formy pretiecť.

Cesto nelejeme do foriem z veľkej výšky, aby sa nepotrhalo, vkladáme ho do nich napríklad veľkou lyžicou alebo naberačkou. Pri plnení ho rozťahujeme od stredu ku krajom, aby horná časť bola rovná, prípadne uprostred bola malá jamka. Tá sa pri pečení vyplní.

Pečenie treného cesta

Formy aj formičky naplnené treným cestom vždy vkladáme do mierne predhriatej rúry a potom ho v teplote 180 ° C zvoľna pečieme 30 až 50 minút podľa výšky pečiva.

Rúru nesmieme po vložení foriem najmenej 15 minút otvoriť, pretože tým by došlo k zníženiu teploty a pečivo by sa zrazilo a kleslo. Prepečenia vyšších tvarov zistíme vpichnutím špajdle, u nižších opatrným tlakom prsta na povrch – upečené cesto je pružné. Prepečenie sa pozná aj podľa toho, že cesto sa začne oddeľovať od okraja formy.

Upečené pečivo necháme vo forme vychladnúť na približne 60 ° C. Chladnutím sa spevní.

Pečivo môžeme po vychladnutí zlepovať, namáčať v rozpustenej čokoláde, polievať …

Eb7aab5c64766be4166f1e7f1fb5c887.jpg

Rady pre prípravu a pečenie treného cesta

Všetky suroviny by mali mať pred prípravou izbovú a rovnakú teplotu.

Ak pripravujeme cesto so snehom z bielkov, ušľaháme bielky do hustej peny a potom k nim prišľaháme časť cukru. Takto pripravený sneh lepšie drží penu a cesto je kyprejšie.

Cesto v prípade potreby riedime iba mliekom alebo smotanou, ktoré pridávame postupne po lyžiciach.

Cukor používame najlepšie jemný pieskový, pretože sa dobre rozotiera s maslom.

Ak do cesta pridávame  hrozienka, opláchneme ich najprv studenou vodou, osušíme, obalíme v múke a až potom opatrne vmiešame do cesta. Obalené neklesnú ku dnu.

Pečivo z foriem vyberieme, až keď čiastočne vychladne. Upečené múčniky – tortové korpusy, bábovky apod. – môžeme tenkým špicatým nožom opatrne uvoľniť od stien formy. Potom priložíme na vršok formy misu alebo tanier, formu s ním obrátime a pečivo z nej vyklopíme. Ak pečivo vyklopiť nejde, ochladíme spodnú časť formy namočenou a vyžmýkanou  utierkou. Misu alebo tanier je dobré pocukrovat, prípadne mierne posypať jemnou strúhankou alebo piškótovou drvinou, aby sa pečivo neprilepilo.

Trené cesto je ideálne na ľahké, a kypré pečivo. Receptúry sa od seba líšia predovšetkým v surovinách, vlastná príprava je ale v podstate u všetkých druhov treného cesta rovnaká. Aby bolo cesto a múčniky kvalitné, je potrebné dodržiavať nielen množstvo surovín, ale aj postup, a pri pečení odporúčanú teplotu i čas.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Odporúčané Mňamky Recepty:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.