Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stane sa raz hmyz hlavným jedlom Európanov? Benefity hovoria jasne v jeho prospech

Fried insects - Wood worm insect crispy with pandan
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty Images

Súčasť jedálnička v Južnej Amerike, Ázii, na Blízkom Východe aj Austrálii. Národy v týchto oblastiach bežne konzumujú hmyz, či už ide o cvrčkov, húsenice, mravcov alebo chrobáky. Budeme jesť pokrmy z hmyzu aj my? Dôvody pre to určite sú a v nasledujúcich riadkoch si predstavíme 4 najdôležitejšie výhody, ktoré hmyz ako jedlo má.

Benefit číslo1: Je to ekologické a šetrné k zdrojom aj prírode

Už minimálne 20 rokov je téma ekologicky udržateľnej produkcie potravín jednou z tých najdôležitejších, ktoré ľudstvo čakajú. Týka sa to najmä živočíšnej produkcie, ktorá so sebou prináša odlesňovanie a zvýšené nároky na pôdu kvôli plodinám.

Chov zvierat za účelom konzumácie ich mäsa si vyžaduje nielen vysoké nároky na krmivo, ale aj na pitnú vodu. Podľa štatistík pripadá na živočíšnu produkciu až 70 % aktuálneho svetového objemu pitnej vody. Tie isté štatistiky ukazujú, že na produkciu 1 kg hovädzieho mäsa sa spotrebuje neuveriteľných 30 000 litrov pitnej vody.

Jedlý hmyz v porovnaní s chovom zvierat a produkciou mäsa spotrebuje iba minimálne zdroje. Ak ide o príklad s pitnou vodou, na 1 kg jedlého hmyzu pripadá požiadavka iba 3 litrov vody. V prípade krmiva je úspora dokonca na úrovni 80 %.

Z dlhodobého hľadiska a s výhľadom na rast populácie je prechod na udržateľnú a ekologickú stravu nevyhnutnosťou. Jedlý hmyz je preto skvelá alternatíva.

Whizbe 1.jpg
Foto: Whizbe

Benefit číslo 2: Je to historicky overené a hmyzu je veľký výber

Ak ste si pri myšlienke na konzumáciu hmyzu v akejkoľvek podobe povedali, že ide iba o nejaký nový trend alebo „módny výstrelok“, ani netušíte, ako sa mýlite.

V skutočnosti bol hmyz prirodzenou súčasťou jedálnička ľudí už od praveku. Popri zberaní plodov a byliniek sa ľudia živili aj hmyzom, najmä v jeho prirodzenej alebo pečenej podobe. Bola to bežná a mimoriadne výživná súčasť jedálnička.

V mnohých krajinách pretrval tento zvyk dodnes a je úplne bežné, najmä v Ázii, že na miestnych trhoch si viete kúpiť niekoľko desiatok až stovku druhov hmyzu. Ide o húsenice, chrobáky, kobylky, cvrčky, včely, mravce, termitov alebo muchy. Podľa štatistík je na svete cez 1 400 druhov hmyzu, ktorý je pre človeka vhodný ako potravina.

Len nedávno pritom Európska únia cez svoj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín posudzovala a schválila na konzumáciu napríklad múčnych červov. Okrem nich sa už aj u nás predávajú potraviny s obsahom cvrčkov a ďalších druhov hmyzu.

Benefit číslo 3: Je to výživné a zdravé stravovanie

Z hľadiska živín patrí hmyz medzi superpotraviny, čiže potraviny, ktoré sú výživovou „bombou“. Ľudský organizmus v nich nájde neuveriteľne bohatý zdroj bielkovín, ktorých môže byť podľa druhu a spracovania až do 60 % z hmotnosti.

Naopak, tukov, ktoré sú najviac problematickou zložkou v prípade živočíšnej stravy, je tu absolútne minimum, tých nasýtených dokonca iba okolo 2 až 3 %.

Hmyz je zároveň skvelým zdrojom prospešných aminokyselín, zdravých omega-3 kyselín, nie je príliš kalorický a obsahom minerálov či vitamínov sa bez problémov vyrovná aj zelenine, ovociu či orechom. Z vitamínov obsahuje vitamíny A, C a predovšetkým veľa vitamínov skupiny B. Z minerálov zas železo, vápnik, horčík, draslík a selén.

Skvelým príkladom komplexného a bohaté zdroja živín sú cvrčky. Tie majú veľa železa a vápnika, z vitamínov sú tu zastúpené najmä B2, B3 a B12. Okrem vysokého podielu bielkovín obsahujú tiež všetkých 9 esenciálnych aminokyselín!

Whizbe 2.jpg
Foto: Whizbe

Benefit číslo 4: Je to chutné a dostupné vo viacerých formách

Jedlý hmyz má sám o sebe neutrálnu chuť, miestami môže pripomínať pri konzumácii chuť alebo vôňu orechov, rýb, ovocia či kuracieho mäsa. Nejde teda o nič, čo by ste museli konzumovať „s odporom“, naopak, je to až prekvapujúco dobré!

Navyše, hmyz viete bez problémov dochutiť a to prakticky čímkoľvek. Môžete ho skombinovať so spomínaným ovocím a orieškami, hodí sa aj k zelenine a cestovinám, bez problémov sa dá jesť aj so zemiakmi a ryžou. Pripraviť si ho môžete ľubovoľnou formou, či už ide o varenie, dusenie, sušenie, pečenie alebo vyprážanie.

Pokiaľ ide o hotové produkty, tu je výber priam nekonečný. Kúpiť si môžete proteínový prášok z cvrčkov, ktorý viete pridať do akéhokoľvek jedla alebo múky na pečenie. Zaujímavé sú aj raňajkové cereálie, cestoviny alebo müsli tyčinky s ich obsahom.

Pochutiť si môžete aj na snackoch v podobe sušených a chrumkavých lariev spomínaného múčnika, ktoré môžu byť dochutené korením. Sortiment hotových potravín je priam nekonečný, obmedzovať sa teda určite netreba.

Informačný servis

Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Odporúčané Mňamky Recepty:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.