Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kam so zvyškami jedla? Pouvažujte nad kompostérom

Produkty
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
heureka.sk
Nechcete už vyhadzovať zbytky jedla? Alebo neviete, kam s trávou po kosení? Zaobstarajte si kompostér. Poďakuje sa vám nielen vaša záhrada. Prečítajte si náš článok a zistite, ako taký kompostér vybrať.

Kompostovanie je dnes stále rozšírenejšie a svojich priaznivcov nachádza v rodinných domoch aj v bytoch. Kompostér dnes v predajniach nájdete aj malý, vhodný do bytu, aj ten veľký na záhradu. Základ výberu vhodného kompostéru je pochopiť princíp kompostovania.

Čo je kompostovanie?

Kompostovanie je proces, pri ktorom dochádza k rozkladaniu organického materiálu. Často napríklad aj pomocou rôznych mikroorganizmov, pre ktoré je toto potrava. Aby ste zaistili správny proces kompostovania, potrebujete dusík a uhlík v pomere 30:1. Uhlík je zdroj energie a dusík pomáha v raste baktérií a ich množeniu. Zjednodušene: hnedý materiál obsahuje najmä uhlík, zelený a teda čerstvý zasa dusík.

Ako vybrať kompostér?

Keď vyrazíte na nákup kompostéru, narazíte na materiály ako je drevo alebo plast. Výber materiálu záleží aj na tom, či sme schopní v danom kompostéri zaistiť potrebný proces kompostovania. Drevený kompostér je najčastejšou voľbou do záhrady. Myslieť však v tomto prípade musíte na to, že drevo sa rýchlo rozkladá a kompostér vám nevydrží večne. Naopak plastový kompostér vydrží dlhšie, na druhej strane bývajú menšie.

Kompostér by mal byť dostatočne veľký, aby umožnil prehadzovanie kompostu zo strany na stranu, čím mu zaistíte dostatok vzduchu. Medzi doskami by tak mali byť medzery alebo otvory, ktoré slúžia k prevzdušneniu. Na záhradu vyberajte kompostér bez dna – zmes príde do kontaktu s pôdou, čo pomáha k rýchlejšiemu výskytu organizmov, ktoré sú v procese kompostovania potrebné.

Kompostér do bytu

Aj v byte môžete kompostovať. Menšie kompostéry, tzv. vermikompostéry využívajú v procese dážďovky. Výhoda takéhoto kompostéru je najmä v tom, že ak dodržíte správny postup, kompost nezapácha a ani neláka hmyz. No a kompost potom jednoducho môžete použiť na hnojenie izbových aj balkónových rastlín.

Neviete, aký kompostér zvoliť? Pozrite si prehľadne zoradené produkty na Heureka.sk. Navyše tu nájdete aj recenzie od overených používateľov, ktoré vám s výberom isto pomôžu.

Recnze
heureka.sk
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Odporúčané Mňamky Recepty:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.