Jarná cibuľka na vysoký tlak, cholesterol aj proti rakovine

Sbfcs5ncwjllugbt1yw4.jpg
reklama:
reklama:

Jarná cibuľka je ľahko dostupná po celý rok.

Je to zväzok úžasnej chute a vône, ale aj poriadna dávka zdravia.

Dnes samozrejmá súčasť nášho jedálnička menom vňaťová cibuľka sa do Európy dostala z Číny, kde bola známa už pred štyrmi tisíckami rokov. Oproti „klasickej“ sa vyznačuje hlavne snehobielou masou cibuľky, z ktorej rastie dlhá zelená vňať. V kuchyni navyše spotrebujete s prehľadom obe dve jej časti.

Na srdce, kosti i proti chorobám

Konzumácia jarnej cibuľky má svoje zdravotné benefity. Táto zelenina je bohatá na antioxidanty, ktoré telu pomáhajú zbaviť sa voľných radikálov. Okrem toho je plná vitamínu C, pomôže vám udržať správnu hladinu cholesterolu a krvného tlaku, a pôsobí ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení. Nájdete v nej aj poriadnu dávku vitamínu K, čo je kľúčové pre udržanie zdravých kostí. Vďaka „céčku“ sa tvorí dostatok kolagénu, „Káčko“ sa zase postará o dostatočnú hustotu kostného tkaniva.

Jarná cibuľka je známa pre svoje antivirotické a antibakteriálne účinky. Okrem toho pôsobí ako prevencia niekoľkých typov rakoviny (najmä rakoviny hrubého čreva) i žalúdočných ochorení. Je viac než vhodná pre diabetikov, pretože pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi.

Aké má využitie v kuchyni?

  • Biela časť jarnej cibuľky je o dosť jemnejšia než klasická cibuľa. Hodia sa preto do šalátov alebo napríklad na chleba s tvarohom.
  • Jemne nasekanú zelenú časť môžete použiť aj namiesto pažítky.
  • Vďaka jej vôni a jemne pikantnej chuti ju oceníte v nátierkach.
  • Cibuľka vynikne aj pri tepelnej úprave. Jemne alebo hrubo nasekanú ju zalejte vriacim vývarom, aby ste ju sparili, ale aby zostala chrumkavá.
  • Výborne doplní pečeného lososa alebo inú rybu, stačí ju pozdĺžne prokrojit a pokvapkať olivovým olejom a pridať do pekáča.
  • Úžasne sa hodí do mäsovej zmesi alebo do náplne mäsových rolád či plnky.

Braised peas with spring onion and bacon.jpg

Skvele sa dopĺňa s mäsom, bylinkami, inou zeleninou i mliečnymi výrobkami..

30. mája 2017

Odporúčané články

Zdroj: Facebook
Tlačiť

Čo si o tom myslíte?